Search
  • Fux Karachovič

Workshop: Nauč a poznej

Updated: Jul 24, 2020

Postav se před lidi, do ruky vezmi štětec, piš a mluv. V základu jednoduchý popis, jak vést workshop. Jak skupinu nadšenců naučit něco nového. Jak předat umění dalším pár zrnkům populace. Trocha organizace předem a můžeme jít na věc. Že jo.

A ono ne.

Přípravy mají hromady otázek. Některé z nich vyřeší zkušenosti, některé improvizace. Na zbytek je nutné být připravený. Co budeme psát? Kolik lidí přijde? Co s těmi, co nepřijdou vůbec? Jak budou platit? Jak celý workshop rozdělit na smysluplné části? Jak nastavit gradient schopností? Po letech tvorby už je základní kaligrafie pro mou ruku přirozená, pro většinu lidí ale vůbec ne.


Štětec často drží v ruce poprvé, tuš viděli na základní škole ve výtvarce a papír je shluk celulózy co někdy saje a rozpíjí se.


Na mých workshopech jsou otázky z většiny vyřešeny – zkušenost ukáže dostatek programu i náročnost, služba jako naučmese.cz zařídí registraci a platby.


Hlavní přínos workshopu je někdy předání schopnosti, pro mě je to spíše proces, zážitek a cílené zaměření se na tvorbu. A víte, jak nádherně tuš voní? Prvotní myšlenka není o použitém písmu (i když můžeme diskutovat nádheru mongolštiny oproti dalším písmům), ale o zapnutí jiné části mysli. Snažit se něco napsat jinak, lépe, krásněji. Celá myšlenka kaligrafie.

Takže v krátkosti – do ruky štětec, přivonět k tuši a začít tvořit. Třeba na mém workshopu. Nebo na jiném. Hlavně tvořit.


Uměním před!


Fux Karachovič

27 views0 comments

Recent Posts

See All