Search
  • Fux Karachovič

Pan štětec

Updated: Jul 24, 2020

V minulých vydáních, ať už o květnu v Mongolsku nebo na Plechové hubě, nebylo možné minout věc, kterou jsem v Čechách sháněl pár let. Sehnal jsem ho až v Ulánbátaru a to za zvláštní situace.

Představte si, že letíte do Mongolska psát kaligrafii na Sukhbátarově náměstí a objednáte z Číny štětec. Říkáte si, tam je to kousek na jih a štětec je doma. Představa skvělá, plán dobrý, vše zaplaceno a jen čekáte na balík.

Můj původní záměr byl štětec, který bude mít 150 cm. Na velkou performanci, velký štětec. Objednání řešila Ambasáda ČR, kam balík taky dorazil. Nadšeně jsem začal rozbalovat dlouhý tenký balík v očekávání, jak bude štětec vypadat. A pak jsem tu nádheru vytáhnul. Nemám dost uvozovek na popis slova “nádhera”. Na fotce můžete vidět, co dorazilo.


Co Ambasádě i mně naslibovali, to nedodali. 4 chlupy na bambusové tyčce k rajčatům. Jeden by se i styděl s tím jít ven, natož před diváky, kteří očekávají představení. S tímhle bych tak možná ometl dvě dlaždice a doufal, že se země propadne a celé to skončí.


A pak se Mongolsko ukázalo jako země kaligrafie. Ve třetím obchodě s uměleckými potřebami jsem našel, co jsem hledal. Sice neměl metr a půl, ale 80 cm, ale přesto to byl PAN ŠTĚTEC. Chlupů jako z půlky jaka, držel se dobře a padli jsme si do noty hned.


To se ale nestalo, přece nebudu házet flintu do žita (štětec do drtičky na odpad). Zavolal jsem kamarádovi Sergovi, který je taky kaligraf, jestli nemá nápad. Oba jsme zkoušeli různé tuše, vodu, papíry a výsledkem bylo u nás obou … nic. S tím klackem se prostě nedalo udělat nic. Tak jsem vzal původní obal, zabalil věc a letělo to zpátky do Číny. Tudy ne, přátelé.

Pár performancí za sebou už máme, další nás čekají. Tak se na nich snad uvidíme.


Uměním vpřed!

Fux Karachovič

20 views0 comments

Recent Posts

See All