Search
  • Fux Karachovič

Kdo má Plechovou hubu

Updated: Jul 24, 2020

Před týdnem jsem opět zapaloval na performanci plátno. Je to jedna z věcí, které mě na kaligrafii extrémně baví. Nejen zapalování věcí, lidí, země nebo sebe, ale obecně živé performance. Tento rok už byly dvě, jedna postapokalyptická show na Junktownu a chvíli předtím krásná akce na náměstí v hlavním městě Mongolska. Každá mě bavila něčím trochu jiným, ale všude to bylo živé, divoké a plné akce.

Minulý týden to byla kombinace ohně Junktownu a velikosti Ulánbátaru – show na Plechové hubě. Akce to byla zaměřená na adekvátně ohnivé chuťové zážitky chilli papriček, ze kterých slzel snad i objektiv fotografů. Na akci mě pozval jeden z organizátorů Otus Hobst. Kdo si vybaví akci na Junktownu, tak hudba, která nám při ní hrála, byla z jeho dílen.

Performanci jsem nazval “I am the Firestarter.”


Jeden z důvodů pro tento název byl 28. říjen, tedy den, kdy vzniklo Československo. Spojení si představit asi umíte, i když si to málokdo z nás pamatuje.

Hudební podkres byl … ještě chvíli … Prodigy, Firestarter. K tomu trocha hrdelních zpěvů a mongolského metalu a máme hudební doprovod.


Jeden z hlavních neživých aktérů byl můj megaštětec. Kamarád, kterého jsem si dovezl z Ulánbátaru. I s chlupem to má 80 centimetrů. Nacucané tuší váží necelé dvě kila. Je radost s ním pracovat.

A teď na jaký formát je vhodné psát takovým kolosem? Role měla dvacet metrů krát jeden a půl, ale nakonec jsem se spokojil s pěti metry. Štětec si nestěžoval. Nasál tuš, pokapal beton a papír, přisál se k nim a napsal krásná slova. A obecenstvo bylo na pohled taky spokojené.

Je pravda, že hořící plátno, po kterém běhá kdosi v délu se štětcem, není v Čechách obvyklá podívaná. Proto jsem napsal, uklonil se a ještě lidem chvíli povídal, co se to vlastně stalo. A záznam bude taky venku, tady máte zatím fotky.


Za mě skvělá akce, bavil jsem se jak kaligrafií, tak dobrovolným utrpením požíračů chilli papriček a bylo. Víc takových akcí.


Byli jste tam někdo taky?


A jako vždy - Uměním vpřed!


Fux Karachovič

46 views0 comments

Recent Posts

See All