Search
  • Fux Karachovič

Každý den něco načtrnu

Kdo z vás sleduje moje Stories určitě zaznamenal množství rychlých tematických děl. Název je Daily Spitpaint. Takový denní cákanec na plátno. Nebo na iPad jak kdo chce. A z mnoha důvodů mi to přijde jako úžasný způsob rozvoje schopností, kreativity a rozehřátí se.


Celé to začalo, když se 4 umělci sešli, nasypali na stůl náhodná témata a každé měli během 30 minut zpracovat. Někdy to bylo lepší, někdy ne. Ale smysl byl úplně jiný. Tady nepracovali na zakázce, klientem byli jen oni a mohli zkoušet nové techniky a nápady. A rozvoj byl na světě.


Osobně v tomto denním cvičení vidím ještě více benefitů. Je to skvělá rozcvička po ránu. Zahřeju kreativní střevo a tvořím. Druhá věc je časový press. Za 30 minut musí být hotovo. Někdy to ale může mít opačný efekt. Když chci napsat slovo, celé to může trvat pár vteřin. A co s tím zbytkem času? I když budu proces opakovat a hledat ten dokonalý tvar, bude to trvat u jednoho slova 10 minut. Jediným řešením bylo začít zkoušet a hledat (Aha! O to tady jde!). A hlavě využít všechen čas.


Postupem času se mi dařilo nacházet jak dobré tvary, tak si hrát s pozadím, myšlenkou a kompozicí.


Flea market, bleší trh.


Bleší trh pro mě vždycky evokoval trhy v Persii, plné písku a křiku obchodníků. Hliněné budovy a vybělené markýzy nad stánky. Proto je slovo “trh” největší a dominantní. Druhý důvod je jeho tvar. Krásné podtrhuje celé dílo a drží nápis pohromadě. Celá struktura na slovech je odřená lety vlivu pouště, stejně jako skvrny všude okolo a vlny v pozadí. I když tržiště vypadá chaoticky, je to jen pocit vnějšího pozorovatele. Obchodníci ví, kam co patří. Nejsou zmatení obchod je jejich život a plynulost trhu mají v malíku.


Jak si vy představujete bleší trh?


Dejte mi vědět.

Uměním vpřed.

Fux Karachovič


60 views0 comments

Recent Posts

See All