Search
  • Fux Karachovič

HU vypustili do světa hudbu

Updated: Jul 24, 2020

Nečekal bych, že pražský koncert The HU bude vyprodán tak rychle… Dokonce hrozilo, že jejich první turné neuvidím. Řešení se naskytlo hned na události promotérů: BERLÍN!


I když byl v Berlíně koncert v menším klubu, lístky stále byly – naštěstí. Myšlenka výletu se mi líbila, sbalil jsem batoh a na konci ledna vyrazil na první setkání s “hunnu music”. Takhle svou hudbu popisují hudebníci The HU. K významu až za chvíli.


První překvapení se konalo už na vstupu – čekal jsem řadu a hodinové stání. Zčásti se to i splnilo, hodinu se stálo, než se v osm večer otevřely brány a všech 200 lidí vešlo. Dobrá třetina byla mongolská a společně jsme zabrali místa na baru a pak i na balkonech. Dalších 300 těl dorazilo postupně při předskokanech a nakonec bylo docela nacpáno.


"Yuve, yuve yu."

v překladu

"Jak podivné."

Měli skvělou světelnou show. Oproti běžným čtyřem členům měli další 4 navíc. A z nich byli dva bubeníci. Začala párty, kdy se děvčata točila po vlčích totemech, matky zpívaly zaříkadla za syny jdoucími do války (Shireg shireg) a na všechno shlížel Velký chán Čingis.

O hodinu a dvě písně později vše skončilo a vařila krev. Krásná práce, pánové. Jsem zvědavý na Prahu.


Nečekaně jsem totiž sehnal i lístky do Prahy. V Lucerně se pak vařilo víc a musím dodat, že máme lepší obecenstvo. Kapela si všimla taky, protože se 90 minut nezastavili a přídavky dodali hned. Proč se zdržovat odcházením, když ten kotel už docela vře.

Pak kluci dohráli. Ať už jejich název vychází ze starých kořenů civilizace “hunnu”, kořene slova člověk “chun” nebo slova chlapec “chu”, je to jedno. Hudba mají skvělou a právem si zaslouží označení ambasadoři mongolské hudby ve světě.


A já se budu dál snažit světu ukázat krásy Mongolska skrze písmo.


Máte svou oblíbenou The HU písničku?


A pro dnešek jinak – hudbou vpřed!

Fux Karachovič

#FuxSharesMongolia

20 views0 comments

Recent Posts

See All