Search
  • Fux Karachovič

Evropské dny mezi nomády 2/3

Updated: Jul 24, 2020

Ulánbátar, opera, náměstí, klobouk s pérem a evropské dny. Jako reprezentace Česka vyšel zástup v čele s Karlem IV. a pár rádců. Já s kolegou kaligrafem stáli bokem a čekali, až menší průvod usedne na trůn.

Jak to vnímali okolní mongolové netuším, ale Karel IV. byl menší mongolský klučina v rudém hávu z hranostaje. Vedle stojí Evropan v kostýmu lokaje a hnědý dél Tuvšina – dalšího mongolského kaligrafa. Velké štětce, litry tuše a lahvička červené barvy. Představení připraveno.


Jakmile král pokynul, roztáhli jsme s Tuvšinem obrovské papíry a jelo se. V rámci kontrastu jsem já psal „Stát Mongolsko“ a on psal „Česko“. Co mongolové ale nečekali, byl můj podpis. Namočil jsem pěst do červené barvy a papír dostal krásnou ránu. Sem jsem to ještě nepsal, ale moje práce jsou vždy podepsané pěstí. A ten potlesk, stejně jako překvapené výrazy, mě velice pobavil.


Druhým krokem kaligrafie bylo psaní menšími štětci podle toho, co se dělo na pódiu. Byli tam klauni, loutky i česká polka a já to vždycky napsal a ukázal obecenstvu. V tu chvíli už asi všem došlo, že vím, co dělám.


Jedna z věcí, které jsem zjistil za ty dva týdny v Ulánbátaru byla, jak moc je jazyk spojený s písmem. Mongolsky se učím, ale zatím nedomluvím. Oproti tomu písmo umím velmi dobře. Kdykoli jsem se totiž bavil se znalcem písma, dokud neviděl, že píšu z hlavy a správně, nevěřil mi. Z toho vznikly zábavné situace jako nápisy na papírcích s nápovědou, abych to správně napsal.

Aspoň vím, že příště už mongolsky chci umět aspoň v základu. Přece jen umím psát, ale ve spojení s jazykem je to ještě krásnější.


Ve třetí části Evropských dní pak byly další hovory s ambasadory Evropské Unie, České republiky a psaní různých log firem. A o tom zase za týden.


Uměním vpřed!


Fux Karachovič

15 views0 comments

Recent Posts

See All