Search
  • Fux Karachovič

Evropské dny mezi nomády (1/3)

Updated: Jul 24, 2020

Ambasáda České republiky v Ulánbátaru mě pozvala na Evropské dny, kde jsem měl skvělou šanci reprezentovat republiku jako kaligraf. Po příletu jsem měl týden na praxi s mega štětcem, na domluvu s ostatními účastníky a další přípravy. Teda to byl původní plán.


Štětec – vhodný kus nedorazil v úterý, ale v pátek večer. Tedy 36 hodin před samotnou performancí. To naštěstí nezkazilo celou akci, protože, jak je vidět na fotkách, je opravdu skvělý. Váha mě dost šokovala, když jsem s ním strávil těch 36 hodin ve velmi těsném kontaktu, ale stálo to za to.


Domluva s ostatními – prakticky celý ten týden jsem strávil s panem Altanočirem. Studoval roky v Praze a dnes je velmi známým loutkařem, kterého ocenilo řádem i Ministerstvo zahraničních věcí. Tento pán byl mým průvodcem, tlumočníkem a společností. Obešli jsme další umělce, kaligrafy, hudebníky, herce a klauny, kteří s námi vystupovali. A samozřejmě také delegaci umělců, která je nyní v Praze na Quadriennale. Přestože Altanočir mluví česky velmi dobře, místy jsem zapojil i znalosti ruštiny, polštiny, něco málo mongolštiny a pár anglických slov.


Přípravy – to znamenalo domluvit se s dalším kolegou kaligrafem, nakoupit tuš, papíry a hlavně psát a psát štětcem. Bydlel jsem v hostelu v centru a mladé mongolky, které ho vedou, se velmi dobře bavily, když jsem na dvorku běhal se štětcem a testoval jeho chování.


Pak nastala neděle N a já se na Sukhbátarově náměstí potkal s panem Zajíčkem, zástupcem ambasadora. Domluvili jsme detaily a čas vesele plynul až do poledne, kdy jsem měl setkání s panem Altanočirem, divadelníky a šli jsme vyzvednout kostýmy. Nečekal jsem, že budu vystupovat v kostýmu z evropských dějin. Kontrast to byl ale úžasný, dlouhý mongolský dél měl kolega, já klobouk s pérem a akce začala.


A jen o ní bude další příspěvek. Zatím mrkněte na fotky do galerie.


S kaligrafií vpřed!


Fux Karachovič

36 views0 comments

Recent Posts

See All