Search
  • Fux Karachovič

Chušúr po česku

Updated: Jul 24, 2020

Kdo jste kdy byli na mé přednášce o Mongolsku, nemohli jste určitě minout informaci o jídle. Ať už to byly knedlíčky buuz, mléčný čaj súté cé nebo chušúr. Stejně jako Samuel L. Jackson v Pulp Fiction diskutuje na téma snídaně a zjišťuje, kde se dělá Big Kahuna burger, tak se v celém Mongolsku dají diskutovat místa k jídlu. Kde jsou nejlepší buuzy? Khaan Buuz bude určitě jedno z těch míst.


S vidinou Mongolského jídla mě nikdy nenapadlo, že bych něco tak skvělého mohl vyrobit doma, natož v požadované kvalitě. V tu jsem sice doufal, ale věřil jen okrajově. Nemám tolik iluzí o svých schopnostech a vaření nepatří mezi ty nejlepší.

Ještěže mám ale kamarády i v Ulánbátaru. To mi kolega Sergelen Bayasgalan, se kterým jsme pár knedlíkových podniků prošli, poslal recept. Naadam chušúr. A z myšlenky, chybějícího oběda a vrtochu Youtube se stalo jídlo. Recept je ZDE. Fotoreport taky:Máme vše pohromadě. Kdo umí číst malý text brzy zjistí, že jsem kupoval hovězí, ale domů donesl vepřové. Co se dá dělat.Hrouda těsta je skvělá věc, když chcete unavit ruce mačkáním nebo si udělat masku.
Z velké hroudy musíme udělat malé hroudy, z nich placky, a z těch hroudy s masem. Je to lehce repetitivní. Hlavně když nemáte 300g masa, ale 500g a zbytek receptu nějak dotáhnete. Původně je to recept pro šestihlavou hladovou rodinu.


Když máte hroudy s masem, opakujeme proces placek, tentokrát ovšem improvizovaně lahví budoucí omáčky.Máme placky, prosvítá maso, je načase vše vložit do oleje pro správné tvary a životosprávu.
V půlce smažení se prvních hotových chušúrů zmocnil hlad, takže jejich fotoreport chybí. Viníci nebyli potrestáni.
Experimentální pojídání chušúrů:

a) Chušúr a káva -> ANO

b) Chušúr a vaječina -> ANO

c) Chušúr a rajče -> ANO

d) Chušúr a chušúr -> ANO.


Konec experimentu. Příště buuz.


Uměním (a jídlem) vpřed.


Fux Karachovič


176 views0 comments

Recent Posts

See All