Search
  • Fux Karachovič

Bolestivá svoboda

Updated: Jul 24, 2020

„Co chceš napsat?“

„Je mi to jedno, něco.“


A najednou je ticho a prázdno. Co by chtěla napsat? Co bych chtěl napsat já?


Dřív jsem na akcích hodně psal po lidech a většina z nich odpovídala podobně. Co to bude? Nevím. Často se pak rozhodli pro své jméno a tím to haslo. Obvyklé řešení bylo zeptat se na oblíbené zvíře a nápis byl na světě (na těle). Případně vybrat, co mě první napadlo – úryvek mé básně. Výsledkem měl být hezký mongolský nápis a to se povedlo. Napsal jsem cokoli a cokoli tam bylo napsané. Je to ale zajímavé něčím dalším? Je to něco, co vydrží alespoň v mysli toho člověka? Spíš ne.


Jakmile můžete dělat cokoli, koupit si cokoli, vyrobit cokoli, vznikne paralýza. Zásek nad množstvím příležitostí. Strach, že si nevyberete to nejlepší, případně si nevyberete vůbec nic. A to platí jak pro umění, tak pro spousty jiných oblastí. Čisté plátno jen čeká na vaši tvorbu. Ale kam dát první tečku?


Jakou barvou?


Jedno ze skvělých řešení na takovou paralýzu je přidat si omezení. Pokud není zadané na začátku, zadám si ho sám. Cokoli bude lepší než nic. Budu psát jen slova začínající na M. Cáknu na plátno pár kapek tuše a budu psát jen okolo nich. Hodím si mincí. Mozek mi pak začne pracovat jinak, začne ho bavit řešit problém a pak se dějí věci.Omezení jsou úžasným kreativním impulzem, výběr je pak daleko zábavnější.


Jak byste omezili například přípravu výstavy? Může tam být cokoli. Dejte mi vědět!


Uměním vpřed!

Fux Karachovič

53 views0 comments

Recent Posts

See All