Search
  • Fux Karachovič

60 verzí, které nikdo neviděl

Updated: Jul 24, 2020

Asi každý, kdo to se svou profesí myslí vážně, se snaží v daném směru maximálně vzdělat a zároveň znát osobnosti, které se v něm pohybují. Nemusí to být nutně jen celebrita nebo významná osobnost, stačí třeba kolega. V mém případě je ta oblast kaligrafie tudy navazuji kontakty se světem. Dneska už to ani není tak náročné, přece jen Facebookové skupiny sdružují lidi z celého světa a dostat se do nich zabere jen pár klepnutí do klávesnice.


Jsem členem spousty takových skupin, kde se jedná ať už o konkrétních tématech, nebo jen obecně, co kdo řeší a hledá radu u kolegů. V jedné takové skupině jsme rozebírali téma viditelné práce a aktivit, které zákazník nevidí.


Krásně je to zřetelné ve chvíli, kdy dodám kaligrafii. Samotný výsledek trvalo vytvořit 10 vteřin. To je čistý čas, který štětec nebo fix strávil na plátně. A to vzbuzuje dotazy, proč by takové umění mělo stát tolik, když je vytvořeno za tak krátkou dobu?


Neřeším teď otázku cenotvorby, to je jiná oblast, ale spíš úsilí, bez kterého by výsledek tak nevypadal.Jeden směr je úsilí dlouhodobé – mongolskou kaligrafií se zabývám 7 let, druhý směr je úsilí na konkrétní zakázce. A jeden směr není na výsledku explicitně vidět – práce na konkrétní zakázce.

Jakmile si ujasníme, co budu psát, čím a na jaké plátno, pak teprve začíná jádro celé věci. Náklon štětce, přítlak, barva a nekonečné množství verzí, na kterých hledám ten dokonalý tvar, který zákazník chce. Verzí nemusí být jen 60, někdy je jich i více, když trénuju jedno písmeno. Pak to není deset vteřin, ale 8 hodin, kdy se vše opakuje. Verze za verzí, zpětná vazba na každý tah, linka a zvednutí štětce z plátna. Tento proces není vidět, a ani by vidět být neměl. Až na kvalitu výsledku, samozřejmě.

Dlouhodobá práce.


Tady se pak odkrývá oblast umění, která je dost opomíjená. Jak samotnými umělci, tak obecenstvem. Když se podíváme na umělce a na úroveň, na kterou se dostal, je to každodenní práce, odhodlání a omezení dalších aktivit. V principu nedokázatelné úsilí, které lze jen tušit na základě kvality díla.


Co si myslíte vy? Jak se pak dívat na doktory, spisovatele, právníky, kaligrafy, učitele a další profese?


Napište komentář nebo pošlete zprávu!


Uměním vpřed.

Fux Karachovič

19 views0 comments

Recent Posts

See All